Haz
1

U Torrent Kullanımı

By Yasin HASİPEK  //  Programlar  //  No Comments

Bir önceki yazımda Torrent’in ne olduğundan, torrentle ilgili temel kavramlardan ve torrent dosyası bulmaktan bahsetmiştim. Bu yazımda ise bulduğumuz torrent dosyasını nasıl indireğimizden bahsedeceğim.

Öncelikle buradan u torrent programını indirip bilgisayarımıza kuruyoruz.

Önceki konumuzda yaptığımız aramada çıkan sonuçlardan birini indirecek olursak;

torrent

Yukarıdaki resimde 6 numaralı yere tıkladığımızda aşağıdaki resim açılacaktır.

torrent

Bu resimde;
1 numaralı kutu torrentimizin seeder ve leecher bilgisini göstermekte. Seçtiğimiz torrentin 827 seeder, 72 leecher ı bulunmakta. Yani seçtiğimiz torrenti paylaşan kişi sayısı çok ve torrentimiz hızlı inecek.
2 numaralı kutucuğun olduğu yere tıkladığımızda küçük bir torrent dosyası indireceğiz.
3 numaralı kutucugun olduğu yer ise torrentin içerdiği dosyaları göstermekte.

2 numaralu kutucukta DOWNLOAD TORRENT yazan yere tıkladığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere çıkacak. Bu küçük dosya indireceğimiz torrent hakkında bilgiler içermekte.

torrent
Burada BİRLİKTE AÇ U TORRENT kısmını işaretleyip TAMAM a takılıyoruz.

Dosyamız indikten sonra otomatik olarak u torrent programında açılacak ve karşımıza şu ekran gelecektir.
torrent

Bu ekranda ise;
1:İndireceğimiz dosyaları nereye kaydedeceğimizi seçiyoruz.
2:İndireceğimiz dosyaları hangi isimle kaydedeceğimizi yazıyoruz.
3:Hangi dosyları indireceğimizi seçiyoruz.
4:Tamam a tıklayıp indirmeyi başlatıyoruz.

TAMAM a tıkladıktan sonra dosyamız inmeye başlayacaktır. Aşağıdaki resimde 1 numaralı kısımda dosyamız u torrent programında inmeye başadı. Durum kısmında dosyanın yüzde kaçının indiğini görmekteyiz. Yanındaki İNDİRME HIZI kısmında dosyamızı indirme hızımızı, YÜKLEME HIZI kısmında da dosyamızı diğer kullanıcılara hangi hızda yolladığımızı görmekteyiz. Bu dosyada biz LEECHER durumundayız.

2 numaralı alanda ise benim daha önceden indirmesini tamamladığım Fringe Dizisini görmekteyiz. Bu dosyanın durum kısmında ise GÖNDERİLİYOR yazmakta. İndirme hızı 0, yükleme hızı ise 24 kbps. Bu demek oluyor ki dosyamızın tamamı inmiş ve SEEDER olarak dosyamızı diğer kullanıcılarla paylaşıyoruz.

torrent

Temel olarak u torrent programı kullanımı bu şekilde. Fazla detaya girmeden temel torrent kavramlarını anlatmaya çalıştım. İndirdiğiniz dosyaları paylaşımda tutun ki başkaları da sizden bu dosyaları indirebilsin.

Leave a comment